начало

Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита

Етажна собственост

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Етажна собственост

Мнениеот plamen__stojanov » 31 Мар 2011, 12:25

Искам да попитам може ли собственик на няколко жилища в кооперацията в която живея да сложи външен асансиор без съгласието на всички собственици на кооперацията. И какви са способите за защита с/у това?
plamen__stojanov
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:55
Местоположение: Варна

Re: Етажна собственост

Мнениеот trando58 » 31 Мар 2011, 18:51

До plamen_stojanov
Ако питате радио "Ереван",сигурно ще Ви отговори: "Да,ако кооперацията има външни стени"
Но,ако говорим сериозно,случаят е интересен.Лично моето убеждение(но не миродавно) е ,че това не може да стане без съгласието на всички собственици.Ще се опитам да се аргументирам.Това,че този собственик притежава няколко самостоятелни обекта в ЕС не го прави единствен такъв на общите части. Доколкото в ЗУЕС няма описан такъв или подобен случай как да се приеме решение,би следвало той да се отнесе най- малко до най-близкият такъв. По пътя на изключването,това не е нито частичен или основен ремонт или въобще нещо свързано с ползване от всички собственици и обитатели в ЕС. Това по-скоро е създаване на нова собственост и е най- близо в ЗУЕС до частта си за надстрояване или пристрояване,а там се изискват 100% съгласие. От друга страна,никой не може да променя без съответните разрешителни по ЗУЕС и по ЗУТ архитектурният вид на сградата,още повече,че съоръжението следва да се монтира в/у общи части на сградата каквито се явяват външните стени,ел инсталация и др. От там нататък разрешителните които следва да се изготвят от отдел"Архитектурен" към кметството по местоживеене,също са обвързани с множество изисквания по ЗУТ. Като видимо заможен човек,мераклията може да опита и нестандартни методи за получаването им,но в случая моето мнение е,че това е рисковано както за него ,така и за съответните служители от ведомството.
Накрая,понеже не се разбира от зададеният въпрос,ако Вие сте този който има мерак за собствен асансьор,на ОС на ЕС се опитайте да направите сделка с останалите собственици.Може да предложите да направите за своя сметка някакъв ремонт от който има нужда ЕС или да внесете някаква сума в общата каса за бъдещ такъв.Въобще компенсирайте по някакъв начин използването на общи части на сградата за свои нужди и може би ще постигнете успех.Другото с рогите напред,не Ви съветвам.
Ако ли сте от собствениците от другата страна на барикадата,за всеки случай направете си една правна консултация при адвокат(25-30лв.) и ако не сте съгласни с щенията на господина вземете решение на ОС и го запишете надлежно в протокол. При най-малкият знак за започване на монтажна дейност от негова страна,незабавно уведомете РПУ,Прокуратура и отдел "Строителен контрол"към кметството. Разбира се можете да приемете и обезщетение както писах по-горе. Успех.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Етажна собственост

Мнениеот plamen__stojanov » 31 Мар 2011, 21:18

Благодаря за отговорът. Значи в момента въпросът е дали този външен асансьор е пристройка по чл. 17 от ЗУЕС :) и би следвало само с едиодушно решение на ОС на ЕС да е възможно някой да "пристрои" прилежащ към сградата асансьор. Или пък може да се приеме че става дума за "...обновяване и за извършване на основен ремонт" (чл. 17 ал.2 т.3 от ЗУЕС). Тогава става така че дори и само със своята идеална част от общата етажна собственост ще покрие изискването за 67 на сто идеални части и решението на ОС ще бъде в нейна полза.
Изобщо проблема идва от това, че с този асансьора ще нанесат не малки функционални и естетически промени в/у нашият апртамент а и изобщо в/у цялата обща част на ЕС. Да уточня, че по принцип става дума че всички собственици в " жилищната кооперация" сме повече от трима съсобственици.
plamen__stojanov
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:55
Местоположение: Варна

Re: Етажна собственост

Мнениеот namakak » 31 Мар 2011, 21:29

Че защо ще му е да приспособява такава движима имущественост,когато ако има проблем с неплатежонедобросъвестни,може да има възможност да купи готово прикрепения с всичките му документи,стига да му се даде мнозинство на събрание?
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Етажна собственост

Мнениеот plamen__stojanov » 31 Мар 2011, 21:44

namakak написа:Че защо ще му е да приспособява такава движима имущественост,когато ако има проблем с неплатежонедобросъвестни,може да има възможност да купи готово прикрепения с всичките му документи,стига да му се даде мнозинство на събрание?


Сигурно искаше да кажеш " Че защо му е да ПРИСТРОЯВА такава НЕДВИЖИМА ...."имущественост" :D :D :D
plamen__stojanov
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:55
Местоположение: Варна

Re: Етажна собственост

Мнениеот toni_sf » 01 Апр 2011, 08:22

. 17. (1) В общото събрание собствениците имат право на глас, съответстващ на
притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
1. единодушно - за предприемане на действия за надстрояване и пристрояване, както и
за учредяване право на ползване или право на строеж;
2. с мнозинство не по-малко от 75 на сто от представените идеални части от общите
части на етажната собственост - за изваждане на собственик по реда на чл. 45 от Закона за
собствеността; собственикът, за когото се отнася решението, не участва в гласуването;
3. с мнозинство не по-малко от 67 на сто от представените идеални части от общите
части на етажната собственост - за обновяване и за извършване на основен ремонт.
:D Мисля ,че би трябвало да е станало ясно ,че е само по точка 1.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Етажна собственост

Мнениеот il1ana » 11 Май 2011, 19:47

Здравейте!
Моля Ви,разяснете ми попада ли сградата,в която живея в режим на етажна собственост и трябва ли да имаме домоуправител?
Сградата е на три етажа,с общо четири отделни жилища,като едното е с отделен вход/на първия етаж/ и няма прилежащо избено помещение.
Благодаря!
il1ana
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Авг 2008, 16:36

Re: Етажна собственост

Мнениеот trando58 » 11 Май 2011, 22:10

Колко са собствениците? Ако са четири,тогава ДА! Вие сте в режим на етажна собственост.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Етажна собственост

Мнениеот magodeoz » 12 Май 2011, 09:33

По отношение на асансьора - не сте прави, господа. Асансьорът е средство за изграждане на достъпна среда, нали така? А пък ний сме европейци... Та - за изграждането на такова съоръжение не се изисква съгласие от ЕС - чл. 184 (3) от ЗУТ.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Етажна собственост

Мнениеот nk7702n » 12 Май 2011, 09:40

Не знам дали чл. 184 ал.3 се отнася точно за асансьорите....!? Чл. 184 / 1 / вр. с чл. 184 /3 / нали третира съоръжения, касаещи хора с увреждания.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Етажна собственост

Мнениеот magodeoz » 12 Май 2011, 10:52

В наредбата по чл. 169 (2) от ЗУТ - чл. 14, са изброени: стълби, рампи, подемни платформи и асансьори. Все по повод на изграждане на достъпна среда, в това число и за хора с увреждания.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron