начало

244 кандидати са допуснати до външния конкурс за административните съдилища 244 кандидати са допуснати до външния конкурс за административните съдилища

Решаване на казус

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Решаване на казус

Мнениеот mladenov3 » 16 Май 2016, 17:17

А притежавала апартамент и допуснала Б (съпруг на починалата й сестра) в собственото си жилище, като с нотариално заверена декларация от 20.01.2012 г. му предоставила за ползване стая от апартамента до края на живота му. Впоследствие при Б в се настанил неговият приятел В и тъй като стаята била с големи размери, двамата обособили в нея шивашко ателие. Веднъж стаята, в която живеели работели Б и В, била посетена в тяхно отсъствие от дъщерята на В, и нейния малолетен син. Докато тя пробвала новия си панталон, детето започнало да си играе с кибрит и скоро пламнал пожар, при който изгорели завесите и покривките на леглата, мебелите били сериозно повредени.А веднага поискал Б и В да напуснат предоставената им стая, като предявила претенция само към Б да й заплати стойността на изгорените завеси и покривки и мебели. Б отказал да напусне стаята, като се позовал на декларацията на А за пожизненото предоставяне на помещението на него. Б възразил и срещу претенцията на А за парично обезщетение, като заявил, че пожара е станал в негово отсъствие и без негово участие. Освен това Б смята, че е претърпял вреди от пожара– обгорели са платове и готови дрехи. Посъветвал я да отправи исканията си към В, който е в роднинска връзка с дъщеря си и нейния син.

Въпросът ми е какъв договор е сключен? Казусът е малко противоречив. Като цяло смятам, че това е заем за послужване, след като в казуса няма нито дума за насрещна престация и липсва възмездност, тоест не е наем, нито пък учредено право на ползване, защото то се учредява с нотариален акт. Ако приемем пък, че е заем за послужване, трябва да се изясни първоначално с кого е сключен, защото след това се говори, че А предявила претенциите си спрямо Б и В, на които предоставила да ползват, малко е подвеждащо, след като по-горе в казуса уговорката изглежда да е само между А и Б. Защото ако са договаряли да отговарят солидарно при заема, би могло да имаме пасивна солидарност. Разбира се, при заема не се допуска пък предаване на вече заетата вещ на друго лице, ако страни са само А и Б. Моля, кажете как виждате решението на казуса?
mladenov3
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Май 2016, 16:36

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 33 госта


cron