начало

Президентът: Избирателното правосъдие е проблем. Има много дела на трупчета Президентът: Избирателното правосъдие е проблем. Има много дела на трупчета

Имот с право на ползване

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имот с право на ползване

Мнениеот madjirski » 13 Дек 2010, 20:39

Здравейте!
Съпругата ми придоби апартамент от родителите си посредством покупко-продажба с пожизнено право на ползване от страна на последните.
В момента живеем на друго място и получаваме индикации,че има вероятност във въпросният апартамент да се нанесе да живее братът на съпругата ми,който няма никакви права над жилището.
Въпросът ми е следният:възможно ли е при някакви условия братът да получи правото на ползване на апартамента,например по давност,и как да се предотврати това?И дали може да се наложи забрана той да ползва това жилище ?

Благодаря предварително за отговорите.
madjirski
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Окт 2009, 21:02

Re: Имот с право на ползване

Мнениеот lozqta » 06 Яну 2011, 12:51

Здравейте,

Надявам се да бъда полезна.

1. Във връзка с придобитото на право на ползване на апартамента от трети лица( в случая брата) : Ползвателят (родителите на съпругата ви) не може да отчуждава своето право. В този смисъл правото на ползване е непрехвърлимо и ненаследимо и се погасява с изтичането на срока/смърт. Имената на носителите на вещно право на ползване са изрично отбелязани в нотариалния акт. Всички останали извън посочените изрично нямат основание за претенции относно имота. Тъй като това право на ползване е непрехвърлимо и ненаследимо, също така то не се придобива по давност.
2.Носителят на вещно право на ползване( родителите на съпругата ви) плаща данъците, застраховките, разноските по ползването на имота и може да го отдава под наем, като събира плодовете от наема.Притежателят на вещно право на ползване има непосредствено господство върху недвижимия имот, във тази връзка няма законова пречка братът на съпругата ви да се нанесе да живее в жилището, но само докато се погаси вещното право на ползване на родителите й.
lozqta
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Яну 2011, 11:57


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron